tvaroh&povidla

jídlo, káva & cestování

  • Home
  • Šárka
  • Recepty, články & recenze
  • Převodní tabulky
  • quark&jam (in English)
  • Kontakt

Brownies

By Šárka Hubáček 2 Comments

Čokoholici všech zemí, připojte se! Tohle je recept pro Vás.

brownies

Brownies pocházejí z USA z konce 19. století. Šéfkuchař chicagské restaurace Palmer House Hotel byl požádán o vytvoření dezertu pro ženy, který by byl menší než dort, ale měl by stejnou konzistenci a bylo by jednoduché jej jíst z krabičky (1883). Původní recept obsahuje ořechy a meruňkovou glazuru. Pokud se vydáte do Chicaga a budete chtít ochutnat originální brownies, zajděte si do onoho hotelu, stále se tam brownies připravují. Překvapivě je název odvozen od tmavě hnědé barvy těsta, nikoli od obsahu čokolády (1896). Některé staré recepty dokonce čokoládu neobsahovaly, například recept z kuchařky bostonské kuchařské školy obsahoval místo kakaa a čokolády melasu, která má stejně tmavou barvu (1906).

Obdobu brownies je možné najít i v evropských kuchyních. Například švédský koláč kladdkaka, což v překladu znamená lepkavý koláč, má síše mazlavý střed těsta.

Těsto obsahuje velké množství kakaa a chutná jako čokoláda ve formě koláče. Po upečení jsou brownies hutné, uvnitř vlhké, na povrchu suché a popraskané. Dovnitř můžete přidat nasekané kousky čokolády, oříšky nebo je můžete polít čokoládovou či ovocnou polevou. Vzhledem k jejich hutnosti je ideální brownies krájet na menší kousky a doplnit je zmrzlinou, šlehačkou nebo ovocem.

Z téhož těsta můžete udělat i muffiny, či cupcakes, jednoduchý korpus na dort (nedoporučuji těsto rozkrajovat, není natolik pevné, spíše se rozpadá)…

Čokoládovým nenadšencům by se mohly zalíbit blondies. Složení a konzistence dezertu je téměř identická, ale neobsahuje kakao ani čokoládu a naopak se do něj přidává vanilka.

Čokoláda se vyrábí z kvašených, pražených a rozemletých kakaových bobů. Kakaovník pravý (Theobroma cacao, přičemž Theobroma znamená doslova “jídlo bohů”) roste v Jižní Americe, převážně v okolí Amazonie a Venezuely. Kvalita čokolády není určena jen obsahem kakaové hmoty, ale i odrůdou bobů: nejvzácnější odrůdou je criollo (tvoří jen 5 % celkové produkce), naopak nejběžnější odrůdou je forastero, křížencem obou je pak trinitario (podle země původu Trinidad a Tobago).

Shluky plně zralých bobů se z kakaovníku odseknou mačetou nebo shodí klackem. Nedozrálé boby mají nižší obsah kakaového másla a/nebo cukru, který ovlivňuje intenzitu chuti. Boby se od sebe oddělí a nechají  se přibližně sedm dní kvasit. Vykvašené boby se musí usušit, aby se zabránilo vzniku plísně – na slunci se vysuší za 5 – 7 dní. Suché boby se očistí, upraží a rozdělí. Slupky se oddělí a dřeň se pomele nebo nechá zkapalnět. Z kapalné dřeně vzniká tekutá čistá čokoláda, kakaové úlomky a kakaové máslo. Smícháním tekuté čokolády a kakaového másla vznikají různé druhy čokolád. Základními druhy jsou: hořká (cukr, čokoláda, kakaové máslo; minimální obsah kakaového podílu je 70 %), mléčná (cukr, čokoláda, kakaové máslo, mléko, vanilka; minimální obsah kakového podílu je 50 %) a bílá čokoláda (cukr, kakaové máslo, mléko, vanilka; minimální obsah kakového másla je 35 %). Pro výrobu je důležité temperování, které zajišťuje, že se tuk neodděluje a nevytváří bílé tukové skvrny na povrchu (které mohou vzniknout i špatným skladováním). Skladovat by se měla při teplotě 15 – 17 °C a vlhkosti do 50 %. (Pěkný obrázkový průvodce výrobou čokolády.)

Do receptu použijte kvalitní hořkou čokoládu. Ideální je obsah kakaa mezi 70 – 90 %. Mezi nejlepší  a nejdražší čokolády patří franczouská značka Valrhona (k dostání například v pražské cukrárně Saint Tropez, ale i v různých e-shopech), švýcarská Lindt (koupíte ji levněji v Německu), americká Scharffen Berger, belgická Callebaut a francouzská Cacao Barry. Velmi kvalitní čokoládu můžete koupit také v Choco Café u Červené židle, které najdete v Praze v Liliové 4, ale má i e-shop. Kromě značky Lindt (čokolády řady Excellent) mám při pečení dobrou zkušenost i s čokoládou Figaro (Sladká vášeň 70 %, 86 %).

Výhodou čokolád s vysokým obsahem kakaové hmoty je snadné rozpouštění. Čím hořčejší a lepší čokoláda, tím snadněji ji rozpustíte přímo v hrnci, aniž by se připálila. Odpadá tedy nutnost vodní nebo parní lázně. Do rozpouštěné čokolády by neměla spadnout ani kapička vody, protože by čokoládu srazila, což se právě při tomto způsobu rozpouštění pravděpodobně nestane.

Pozor si dávejte na levné “čokolády”. Stojí kolem 10 korun, ale jedná se o kakaové pochoutky dovážené nejčastěji z Polska. S čokoládou to má společného pouze tvar. Chuť je patlavá, jasně vyvstává chuť tuku (ne, není to kakaové máslo) a není dobrá ani k jídlu, natož do dezertu (obsahuje další suroviny, které tak přijdou nazmar).

Dobrého pomálu, proto si jednou za čas dopřejte kvalitní a opravdu dobrou čokoládu.

A až si budete brownies vychutnávat, pusťte si stylově úžasný film Karlík a továrna na čokoládu a na druhé ochutnávání (protože jedno rozhodně nebude stačit) Čokoládu. :-)

Brownies
Recipe Type: dezert
Cuisine: americká
Prep time: 10 mins
Cook time: 25 mins
Total time: 35 mins
Serves: cca 20 ks
Ingredients
  • 180 g másla
  • 180 g kvalitní hořké čokolády (s minimálně 70% podílem kakaové hmoty)
  • 40 g kakaa
  • 80 g hladké mouky
  • 3 vejce
  • 200 g třtinového cukru
Instructions
  1. Máslo nakrájíme na kostičky, čokoládu nalámeme a společně rozpustíme. (Buď ve vodní lázni, nebo na orpavdu mírném ohni v kastrůlku.)
  2. Hladkou mouku a kakao prosijeme do mísy.
  3. Vejce utřeme s cukrem do pěny – šleháme 3 – 8 minut, dokud nevznikne světle žlutá pěna dvojnásobného objemu.
  4. Troubu si předehřejeme na 180 °C. Dno kulaté formy o průměru 28 cm, nebo čtvercové o straně 20 cm si vyložíme pečicím papírem a stěny vymažeme máslem. Pokud použijeme čtvercovou formu, můžeme si z alobalu udělat “ucha” pro lepší vytáhnutí: pruh alobalu o dvojnásobné délce délky formy přeložíme na půl, aby byl pevnější a vložíme jej pod pečicí papír. Po upečení se nám brownies lépe vytáhnou.
  5. Do vaječné pěny vlijeme čokoládovou směs a gumovou nebo silikonovou stěrkou velmi opatrně promícháme. Mouku s kakaem ještě jednou prosijeme na takutou směs a opět velmi opatrně promícháme, dokud se vše nespojí v dokonale hladké těsto.
  6. Těsto vlijeme do formy a pečeme 20 – 25 minut. Po této době by mělo být těsto ztuhlé, ale měkké a pružné na dotek. Stačí chvilka, aby se těsto “přepeklo” = vysušilo, poněvadž i po vytáhnutí z trouby se těsto ještě chvíli dopéká vlastním teplem. (V mé horkovzdušné troubě jsem pekla přesně 25 minut.)
  7. Brownies necháme úplně vychladnout a krájíme na kostky o straně 4 cm a ty můžeme ještě překrojit na trojúhelníky.
  8. Podáváme například s vanilkovou zmrzlinou, šlehačkou nebo čerstvým ovocem.
3.2.2885

 

Podělte se s ostaními ...Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Email this to someone
email
Print this page
Print

Filed Under: 30 minut, čokoláda, dezert Tagged With: čaj o páté, oslava, piknik, Valentýn

« Ostrý hovězí guláš
Chléb z podmáslí »

Comments

  1. Caroline's Czech World says

    14.02.2017 at 20:06

    Brownies jsou skvělé, díky moc za recept :)

    Reply
    • Šárka Hubáček says

      14.02.2017 at 21:21

      Mám velkou radost, že chutnají! Děkuju :)

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

prohledat Tvaroh a Povidla

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

Podzim ♥

recenze kuchařky hostina ledu a ohně oficiální kuchařka her o trůny hry o trůny game of thrones

Recenze kuchařky: Hostina ledu & ohně (Chelsea Monroe-Cassel & Sariann Lehrer)

Tip na výlet

hummous hommos humos hommus hoummos cizrna

Hummus

myTaste.cz
© 2021 · Šárka Hubáček