Jaro je přesně to roční období, které pod dlouhé době vyvolává v člověku neutuchající pocit, že čas hrnců s bublajícími omáčkami pomalu odchází. Já to mám stejně. Jakmile se objeví sluníčko, mám mnohem větší chuť na ovoce, zeleninu, saláty a celkově jakákoli lehčí jídla. Jaro navíc přináší spoustu květů, které nejen ozdobí (pomalu přicházející velikonoční) stůl, ale i jídlo. Nejen právě kvetoucí sedmikrásky a fialky – což jsou jediné kvítky, které jsem v okolí našeho domu našla, jsou jedlé – jen je trhejte v místech, která nejsou oblíbená u majitelů psů.
Schwarzwaldská šunka (něm. Schwarzwälder Schinken) je specialitou německého regionu právě s tímto jménem (v překladu to znamená černý les). Vyrábí se z kýty domácího či divokého prasete. Syrové prorostlé maso bez kosti je na dva týdny naloženo do směsi soli a koření (nejčastěji je to česnek, pepř, jalovec a koriandr). Po této době je šunka od směsi očištěna a další dva týdny “odpočívá”. Následně se šunka dva až tři týdny udí zastudena – při maximální teplotě 25 °C. Nakonec, před prodejem, je šunka další 2 -3 týdny sušena. Díky kombinaci koření a studeného uzení s jedlovými hoblinami, šiškami a větvičkami má šunka charakteristickou, výraznou chuť a černohnědou kůrku. Poznáte ji také tak, že zhruba pětinu šunky tvoří bílý pruh tuku.
- 1 lžička medu
- 1 lžička citronové šťávy
- 2 lžičky hrubozrnné hořčice
- 3 lžíce olivového oleje
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- 1 hruška
- 1 větší puk čekanky
- 3 hrsti baby špenátu
- 80 g schwarzwaldské šunky
- 10 kuliček mozzarelly
- jedlé květy na ozdobu
- Z medu, citronové šťávy, hořčice a oleje umícháme zálivku. Ochutíme ji solí a pepřem.
- Hrušku rozkrojíme na poloviny, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké měsíčky.
- Čekanku rozebereme na listy.
- Šunku natrháme na proužky.
- V míse smícháme čekankové listy, špenát s 2/3 zálivky. Ochucený salát rozdělíme na talíře a přidáme plátky hrušky, šunky a kuličky mozzarelly. Pokapeme zbylým dresingem a ozdobíme květy.
- Podáváme s pečivem.
Leave a Reply